غرور ملی

     ....مبتذل ترین نوع غرور ، عرور ملی است ، زیرا کسی که به ملیت خود افتخار می کند در خود کیفیت با ارزشی برای افتخار ندارد ، وگرنه به چیزی متوسل نمی شد که با هزاران هزار نفر در آن مشترک است . برعکس ، کسی که امتیازات فردی مهمی در شخصیت خود داشته باشد ، کمبودها و خطاهای ملت خود را واضح تر از دیگران می بیند ، زیرا مدام با این ها برخورد می کند . اما هر نادان فرومایه که هیچ افتخاری در جهان ندارد ، به مثابه ی آخرین دستاویز به ملتی متوسل می شود که خود جزئی از آن است . چنین کسی آماده و خوشحال است که از هر خطا و حماقتی که ملتش دارد ، با چنگ و دندان دفاع کند .

در باب حکمت زندگی

آرتور شوپنهاور

ترجمه : محمد مبشری

انتشارات نیلوفر

چاپ سوم : بهار 1391

صفحه 83

/ 2 نظر / 7 بازدید
(◔◡◔)

(◔◡◔) یادم باشد که: او که زیر سایه دیگری راه می‌رود،خودش سایه‌ای ندارد. که:هر روز باید تمرین کرد دل کندن از زندگی را. که:زخم نیست آنچه درد می‌آورد، عفونت است. که:در حرکت همیشه افق‌های تازه هست. که:دست به کاری نزنم که نتوانم آن را برای دیگران تعریف کنم. که:آنها که دوستشان می‌دارم می‌توانند دوستم نداشته باشند. یادم باشد که: فرار؛ راه به دخمه‌ای می‌برد برای پنهان شدن نه آزادی. که:باورهایم شاید دروغ باشند. که:لبخندم را توى آیینه جا نگذارم. که:آرزوهای انجام نیافته دست زندگی را گرفته‌اند و او را راه می‌برند. که:لزومی ندارد همان قدر که تو برای من عزیزی، من هم برایت عزیز باشم. که:محبتی که به دیگری می‌کنم ارضای نیاز به نمایش گذاشتن مهر خودم نباشد. که:اندک است تنهایی من در مقایسه با تنهایی خورشید. که:دلخوشی‌ها هیچکدام ماندگار نیستند. که:تا وقتی اوضاع بدتر نشده! یعنی همه چیز رو به راه است. که:هوشیاری یعنی زیستن با لحظه‌ها. که:آرامش جایی فراتر از ما نیست. باشد که:من تنها نیستم ما یک جمعیتیم که تنهائیم. یادم باشد که: برای پاسخ دادن به احمق،بایداحمق بود! http://salamshokravi.persianblog.ir شکروی (◔◡◔)(◕‿◕)(◔◡◔)

ريژاب

سلام جناب شباويز بسيار لطف كرده و در خصوص نوشته جديدم اظهار نظر كرده بوديد. از اظهار لطفي كه كرده بوديد بسيار ممنونم. چندين بار پيام شما را خواندم نه بخاطر اينكه از آن تعريف كرده‌ بوديد بلكه از آن جهت كه اهل فن هستيد و نقاط ضعف و قوت را با هم مي‌بينيد. باز هم از شما ممنونم و انتقادات شما را هم به اندازه تعاريفتان به گوش جان مي‌شنوم. اراتمند شما