باغ وحش انسانی

    در شرایط عادی ، جانوران وحشی بنا به عادت های طبیعی ،‌ خودشان را مثله نمی کنند ، استمنا نمی کنند ، ‌به اولاد خود حمله نمی برند ، دچار زخم معده نمی شوند ،‌ به بت پرستی جنسی نمی گرایند ، از چاقی در رنج نیستند ،‌ جفت های همجنس باز تشکیل نمی دهند و دست به قتل هم نوع نمی زنند . نیاز به گفتن نیست که در میان انسان های شهر نشین همه ی این ها اتفاق می افتد . پس آیا این رفتارها مبین اختلافی بنیادی میان نوع انسان و دیگر جانوران است ؟ در نگاه اول چنین به نظر می رسد . اما این نتیجه گیری گمراه کننده است . جانوران دیگر نیز در پاره ای اوضاع و احوال مثلا وقتی در شرایط غیرطبیعی اسارت گرفتار شده باشند ، چنین رفتارهایی دارند .

حیوان باغ وحش همه ی آن رفتارهای غیرعادی را که ما در همنوعانمان شناخته ایم از خود بروز می دهد . پس روشن است که شهر نه جنگل واقعی ، بلکه باغ وحش انسانی است . (باغ وحش انسانی : دزموند موریس )

/ 1 نظر / 6 بازدید
ريژاب

كتاب شوربختيهاي تمدن فرويد دقيقا همين را مي‌گويد. انسان از وقتي به تمدن شهري روي آورد رفتارهاي مخاطره آميزش شروع شد و به مرور تبديل شد به هم اينكه شما نوشته‌ايد! انسان بدجوري هويت خودش را در اين قفسهاي بزرگ به نام شهر گم كرده است!